Vodní nádrž TON v Goleszowie

Dalším objektem na trase související s cementárnou je vodní nádrž TON v Goleszowie. Název „Ton“ pochází z německého jazyka, z názvu „Ton-erde“ (= hlína), což byla surovina potřebná k výrobě cementu. V lomu Ton, tzn. ve „Staré Marglowni“ byla těžba horniny dokončena v 50. letech 20. století. Již v roce 1958 bylo se souhlasem vedení cementárny Goleszów, pod jejíž správou nádrž zůstala, provedeno zarybnění. Ve výše uvedeném závodě byl zároveň zřízen rybářský oddíl. „TON“ je místem, kde se můžete setkat s více než 20 druhy ryb a také se zástupci několika domácích druhů obojživelníků a plazů. Kolem nádrže Ton jsou různá rostlinná stanoviště včetně teplomilných druhů, které rostou podél cest na slunných svazích exponovaných k jihu. V jižní části nádrže se nachází unikátní geologický útvar. Jedná se o několik metrů vysokou kaskádu tvořenou vápenatou nekrózou, známou také jako travertin. Kolem jezera jsou umístěny naučné tabule se spoustou zajímavých informací.

KL Auschwitz III, založených v červenci 1942 v Cementárně v Goleszowie. Industriální maketa cementárny bude otevřena v prvním čtvrtletí roku 2023.Vodní nádrž TON