Včelí městečko Jana Gajdacza v Dzięgielowie

Na jižním svahu Mołczyna v obci Dzięgiełów, poblíž bývalého hraničního přechodu v Horní Líštné, na okraji lesa ve starém kamenolomu, založil pan Jan Gajdacz svůj včelín. Takto sám popsal počátky vzniku tohoto neobvyklého místa: „Chtěl jsem kdysi zkrášlit svůj skromný včelín, který měl celkem 20 úlů. Proto jsem navrhl a vyrobil dvě dřevěné budky, které se staly domovem pro pracovité včeličky. Působilo to tak krásně, že jsem se rozhodl – navzdory svým zdravotním potížím – nahradit všechny úly těmito chatkami v horalském stylu. A tak jsem rok co rok stavěl dvě včelí chatky, neboť na víc mi nestačilo sil. Nakonec jich vznikla celá dvacítka.“ Takto pan Gajdacz vybudoval evropský unikát, tzv. „Včelí městečko“, kde trávil každou volnou chvíli. Během krátké doby si toto nevšední místo získalo širokou popularitu a obdiv návštěvníků. Každoročně jeho dílo obdivuje na několik desítek výletních skupin nejen z Polska, ale i z ČR, Slovenska, Rakouska, Nizozemí, Německa a Švýcarska. V roce 2007 byl včelín oceněn v soutěži "Krásná vesnice Slezského vojvodství" v kategorii "Nejkrásnější zahrada".

Včelí městečko Jana Gajdacza v Dzięgielowie

Interaktivní mapa obce