...
Obec Vendryně
gmina Wędrynia

Industriální maketa Cementárny v Goleszowie

První zastávkou stezky je budova Městského kulturního střediska v Goleszowie, postavená v roce 1957 tehdejší cementárnou jako Středisko pro zásobování dělníků. Dnes se díky interaktivnímu modelu goleszowské cementárny umístěné v suterénu tohoto zařízení můžeme vrátit v čase na začátek 20. století a seznámit se s průmyslovou historií Goleszowa. Trojrozměrná 3D maketa o rozměrech cca 400/500 cm, vyrobená profesionální modelovací technikou, ukazuje budovy a stavby továrny, interaktivní normálněrozchodnou a úzkorozchodnou železnici. Zmapovány byly i budovy kolonií, silnice, tunely, stožáry, lanovky, vykopávky a mohyly. Návštěvníci mohou také navštívit Osvětimskou komoru věnovanou historii Kommando Golleschau, jednoho z několika desítek dílčích táborů KL Auschwitz III, založených v červenci 1942 v Cementárně v Goleszowie. Industriální maketa cementárny bude otevřena v prvním čtvrtletí roku 2023.

.Industriální maketa Cementárny v Goleszowie

Interaktivní mapa obce