Goleszów a Vendryně – směr: turista

logo projektu

Registrační číslo projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0002752

logo projektu

Projekt je realizován z prostředků Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko, programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko.

Společný přeshraniční projekt partnerských obcí Goleszów a Vendryně má za cíl vytvoření společné turistické nabídky a vytvoření podmínek pro rozvoj spolupráce v této oblasti. Projekt je zaměřen na turisty a jeho cílem je zvýšení návštěvnosti polsko-českého pohraničí skrze využití přírodního a kulturního potenciálu obou obcí. Cílem projektu je také zvýšení povědomí o obou obcích v ohledem na rozvoj cestovního ruchu a zvýšení rozpoznatelnosti na mapě Těšínského Slezska, společná propagace a rozšíření společných aktivit o ty, které budou mít za cíl rozvoj přeshraničního potenciálu.

V rámci projektu měla za úkol obec Vendryně zřídit elektronický informační panel, který bude monitorován kamerovým systémem a který umožní turistům získat informace o turistických atrakcích a také získat praktické informace o obci Vendryně a partnerské obci Goleszów. Informace na moderním a veřejně přístupném panelu jsou zpřístupněny ve dvou jazycích – česky a polsky.

Informace o obci Goleszów

Rozloha: 1211 ha

Počet obyvatel: 4 276 (r. 2014)

Starostka: Mgr. Sylwia Cieślar

Administrativně se Goleszów skládá ze tří částí: Goleszów Dolny, Goleszów Górny, Goleszów Równia.

Goleszów je malebná vesnička ležící v západní části Těšínského předhůří, v širokém sedle mezi městem Chełm (451 m n. m.) a Jasieniowou (520 m), na obou stranách rozvodí oddělujícího povodí Visly a Odry, v nadmořské výšce 320 - 450 m n. m.

První zmínka pochází z roku 1223. Z rozhodnutí opolského knížete Kazimíra nařídil Goleszowu vroclavský biskup Vavřinec platit desátek na podporu řádových sester v kostele sv. Spasitele v Rybniku. Goleszów byl dlouhou dobu jednou z největších knížecích vesnic v Těšínském vévodství. V roce 1293 zde byl postaven první kamenný kostel s dřevěnou zvonicí.

WEB OBCE GOLESZÓW
verze   ->   PL