...
Obec Vendryně
gmina Wędrynia

Projekt: "Sport a kultura neznají hranice - utužování partnerské spolupráce"

Projekt z nadace OKD

nadace OKDerb vendryněerb goesow

Letos byla obec úspěšná a podařilo se jí od Nadace OKD získat finanční podporu na připravované kulturní a sportovní akce.

Správní rada nadace OKD podpořila projekt „Sport a kultura neznají hranice – utužování partnerské spolupráce v programu Pro radost částkou 50 000 Kč“.

O co v našem projektu jde? Zakládá se na tradicích, zkušenostech, znalostech a spolupráci obou obcí. Chceme tím vytvořit podmínky pro vzájemný širší kontakt samotných občanů s důrazem na poznání a obnovení starých tradic a výrobků, které byly vždy charakteristické pro tento region. Obec Goleszów již několik let organizuje "Piknik sportowy", který má dlouholetou tradici. Naše obec je také pravidelným účastníkem této sportovní akce. V loňském roce jsme se rozhodli uspořádat obdobnou akci s názvem "Olympiáda partnerských obcí". Jednalo se o zábavnou amatérskou sportovní soutěž s netradičními disciplinami, jako např. hod gumákem, přetahovaní lanem, skok do dálky s kufrem atd. Další akce - Slezský dřevorubec je v našem kraji ojedinělá, přestože patříme k tradičním dřevařským regionům. Je to soutěž, kde dřevorubci poměřují své dovednosti v určitých disciplínách. Součástí akce jsou ukázky arboristiky a rovněž prezentace lesnické techniky. Vzhledem k tomu, že náš region má osobitou řemeslnou minulost a není nám lhostejné, aby tato tradiční řemesla zanikla, rozhodli jsme se uspořádat dvoudenní "Dílny umělecké tvořivosti a lidových umělců". Na tyto dílny k nám budou pozváni místní a zahraniční lidoví umělci. Naším přáním je zvýšit úroveň a atraktivnost těchto akcí, a proto jsme se rozhodli reagovat na grantovou výzvu nadace OKD.

Aktivity a časový plán:

1. červen, červenec 2012 - společná setkání projektového týmu

2. 29. 7. 2012 – Mezinárodní dřevorubecká soutěž – „Slezský dřevorubec“

3. srpen 2012 - příprava další akce

4. 8. 9. 2012 – „Olympiáda partnerských obcí“

5. říjen, listopad 2012 - příprava dvoudenní akce „Dílny umělecké tvořivost a místních lidových umělců“

6. 30. 11. - 1. 12. 2012 „Dílny umělecké tvořivosti a místních lidových umělců“

7. 15. 12. 2012 ukončení celého projektu

Cíle projektu:

Hlavním cílem projektu je zapojit širokou veřejnost, dobrovolné spolky a organizace do plánovaných akcí. Dále pak chceme podpořit přeshraniční integraci a posílit dlouhodobé formy spolupráce. Posílit kontakty a trvalou příhraniční spolupráci obyvatel, regionů a regionálních struktur. V neposlední řadě pozvedneme všeobecné povědomí již téměř zapomenutých starých řemesel.

Irena Ripperová

referent projektů