Ukončení projektu "Jdeme společně" - amatérská umělecká tvorba odkazu epoch a národů

.

logo projektuDne 31.10.2010 byl ukončen první ze dvou společných projektů, který byl spolufinancován z prostředků Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007-2013, pod názvem „Jdeme společně" - amatérská umělecká tvorba odkazu epoch a národů. Tento projekt jsme společně organizovali s obci Goleszów. Začal v březnu 2010 a byl ukončen 31.10.2010.
První společná akce proběhla v Goleszowie ve dnech 15.3. - 20.3.2010 pod názvem „Goleszowska Scena Pasji i Talentów". S polským vedoucím partnerem jsme se dohodli, že každý na vlastním terénu vyhledá lidové amatérské tvůrce a pozve je na naši společnou akci. Dne 20. března 2010 byly v Kulturním domě GOK v Goleszowie zorganizovány polsko- české taneční a divadelní dílny, kterých se zúčastnili žáci polské základní školy a amatérští umělci PZKO Vendryně. V dopoledních hodinách se děti snažily naučit polské národní tance pod vedením p.L.Lankocz z obce Goleszów. Po obědě se děti ve skupinách učily divadelnímu umění, pod vedením p. J.Ondraszek z Vendryně. Celkový počet děti, které se zúčastnily tanečních a divadelních dílen byl z obou obcí 100. Na akci se prezentovali i lidoví umělci z naší obce. Druhou akcí byl již tradiční Vendryňský letní karneval, který se lišil od ostatních tím, že se nevybíralo vstupné. Na Vendryňském letním karnevale se prezentovaly amatérské a profesionální skupiny. Mimo jiné: lidová skupina ZPiT z Goleszowa, Folklorní soubor z Bystřice, skupina Bidoni, Barbara Łakota, Revival Kabát Morava, Charlie Straight a byli pozváni hosté z partnerské obce. Karnevalu se zúčastnilo kolem 4 000 - 5000 lidí. Třetí akce pod názvem "Dni Gminy Goleszów" proběhla ve dnech 28. -29.8.2010 v Goleszowie. Poslední akcí byly "Dílny amatérské umělecké tvořivosti a lidoví umělci". Uskutečnily se od 20.10. - 22.10.2010 v Czytelni. Na uměleckých dílnách byly viděny různé techniky práce. Např.: malba na sklo pod vedením p. Szpyrca, paličkování, vyšívání, vazba suchých květů, výroba košíků, patchwork, zdobení perníků,výroba bižutérie, modely letadel a další. Po celé tři dny se zúčastňovali dílen i lidoví umělci z Goleszowa (24 osob), kteří příznivě přispěli k zdárné organizaci celé akce. Celková účast na třídenních dílnách byla kolem 700 - 800 lidí. Z toho k nám přijelo kolem 100 obyvatel z Polska. Na závěr bychom chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli na organizování těchto společných akcí, uměleckým tvůrcům a všem těm, kteří se přišli podívat.
Tento společný projekt s obci Goleszów bude v příštích létech nadále pokračovat.

projektprojekt

Datum poslední aktualizace: 25. 7. 2017 23:29